Menu
Close
Search
Submit

RONIEL IGLESIAS – 69 KG

  • Date of Birth : 14/08/1988
  • Height : 180cm
  • Club : Pinar del Rio
  • Coach : Pedro Roque; Julio Mena; Julio Rodriguez; Emiliano Chirino
  • Residence : Havana

Ever since he won the 2005 Cuban National Championships as a 16-year-old, Roniel Iglesias Sotolongo has been viewed as a virtuoso boxing talent. By 2012, the Cuban had achieved gold medals at the 2006 AIBA Junior World Championships, 2009 AIBA World Championships, 2011 Pan American Games, and the London 2012 Olympic Games. His success has continued in 2015, with a strong season in the World Series of Boxing, and the AMBC American Confederation Boxing Championships gold medal.

Past Results

  • 2015 – AMBC American Confederation Boxing Championships (Vargas, VEN) 1st place – 69KG Won against Alberto Palmetta (ARG) 3:0 in the final; Won against Marvin Cabrera (MEX) 3:0 in the semi-final; Won against Lester Martinez (GUA) 3:0 in the quarter-final
  • 2015 – Toronto 2015 Panamerican Games (Toronto, CAN) 2nd place – 69KG Lost to Gabriel Maestre (VEN) 2:1 in the final; Won against Alberto Palmetta (ARG) 3:0 in the semi-final; Won against Marvin Cabrera (MEX) 3:0 in the quarter-final
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 Final – 69KG Lost to Aslanbek Shymbergenov (KAZ) 3:0
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 Semi-final – 69KG Won against Hector Andres Reyes (MEX) 3:0
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 14th Round – 69KG Won against Oleg Zubenko (UKR) 3:0
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 12th Round – 69KG Won against Hector Andres Reyes (MEX) 3:0
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 10th Round – 69KG Lost to Radzhab Butayev (RUS) 3:0
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 8th Round – 69KG Lost to Mohamed Rabii (MAR) 3:0
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 6th Round – 69KG Won against Ekow Tabiri-Essuman (ENG) 3:0
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 2nd Round – 69KG Won against Sofiane Tabi (ALG) 3:0
  • 2014 – Cuban National Championships 1st place – 69KG Won against Arisnoide Despaigne (CUB) 3:0 in the final; Won against Yudennis Thaureaux (CUB) WO in the semi-final; Won against Adrian Mestre (CUB) 3:0 in the quarter-final
  • 2014 – Central American & Caribbean Games (Veracruz, MEX) 1st place – 69KG Won against Carl Heild (BAH) 3:0 in the final; Won against Marvin Cabrera (MEX) 3:0 in the semi-final; Won against Alberto Puello (DOM) 3:0 in the quarter-final
  • 2014 – World Series of Boxing Season 2013/2014 Semi-final – 69KG Won against Andrey Zamkovoy (RUS) 3:0
  • 2014 – Central American & Caribbean Games Qualifier  (Tijuana, MEX) 1st place – 69KG Won against Lester Martinez (GUA) 3:0 in the final; Won against Nicklas Flaz (PUR) 3:0 in the semi-final
  • 2014 – World Series of Boxing Season 2013/2014 Quarter-final – 69KG Won against Gabriel Maestre (VEN) KO 3rd round
  • 2014 – World Series of Boxing Season 2013/2014 10th Round – 69KG Won against Yauheni Ramashkevich (BLR) 3:0
  • 2014 – World Series of Boxing Season 2013/2014 6th Round – 69KG Won against Hector Andres Reyes (MEX) TKO 4th round
  • 2013 – Cuban National Championships 1st place – 69KG Won against Arisnoide Despaigne (CUB) 3:0 in the final; Won against Duniel Suarez (CUB) 3:0 in the semi-final; Won against Juan Garcia (CUB) 3:0 in the quarter-final; Won against Yainier Abreu (CUB) 3:0 in the first preliminary round
  • 2013 – Giraldo Cordova Cardin Memorial Tournament (Havana, CUB) 3rd place – 69KG Lost to Arisnoide Despaigne (CUB) 2:1 in the semi-final; Won against Luis Miranda (PER) 3:0 in the quarter-final; Won against Luis Veron (ARG) 3:0 in the second preliminary round; Won against Kleiber Gonzalez (VEN) 3:0 in the first preliminary round
  • 2013 – Independence Cup (Santiago de los Caballeros, DOM) 1st place – 69KG Won against Rashidi Ellis (USA) 23:12 in the final; Won against Myke Carvalho (BRA) 20:8 in the semi-final; Won against Raul Sanchez (DOM) 17:10 in the quarter-final; Won against Antonio Ortiz (PUR) 18:9 in the first preliminary round
  • 2012 – London 2012 Olympic Games (London, ENG) 1st place – 64KG Won against Denys Berinchyk (UKR) 22:15 in the final; Won against Vincenzo Mangiacapre (ITA) 15:8 in the semi-final; Won against Uktamjon Rahmonov (UZB) 21:15 in the quarter-final; Won against Everton Dos Santos Lopes (BRA) 18:15 in the second preliminary round; Won against Cesar Andres Villarraga (COL) 20:8 in the first preliminary round
  • 2012 – Giraldo Cordova Cardin Memorial Tournament (Havana, CUB) 1st place – 64KG Won against Anthony Yigit (SWE) 52:28 in the final; Won against Richard Poll (CUB) 35:12 in the semi-final; Won against Askhat Ualikhanov (KAZ) 19:9 in the quarter-final; Won against Reidel Olivares (CUB) 24:7 in the first preliminary round
  • 2012 – AIBA American Olympic Qualification Tournament (Rio de Janeiro, BRA) 1st place – 64KG Won against Francisco Vargas (PUR) 12:7 in the final; Won against Cesar Andres Villarraga (COL) 14:7 in the semi-final; Won against Anderson Rojas (ECU) 18:6 in the quarter-final; Won against Alberto Palmeta (ARG) 13:9 in the first preliminary round
  • 2012 – Three Nations Meeting (Assisi, ITA) 2nd place – 64KG Lost to Vincenzo Mangiacapre (ITA) 17:14 in the final
  • 2012 – Grand Prix Usti nad Labem (Usti nad Labem, CZE) 1st place – 64KG Won against Zdenek Chladek (CZE) 18:9 in the final; Won against Maksim Ignatyev (RUS) 19:7 in the semi-final; Won against Manoj Kumar (IND) 20:12 in the quarter-final; Won against Uranchimeg Munkherdene (MGL) 14:12 in the first preliminary round
  • 2012 – Strandja Memorial Tournament (Sofia, BUL) 9th place – 64KG Lost to Avak Uzliyan (RUS) 13:10 in the first preliminary round
  • 2011 – Cuban National Championships 1st place – 64KG Won against Richard Poll (CUB) 20:5 in the final; Won against Livan Navarro (CUB) 37:15 in the semi-final; Won against Jorge Moiran Vinet (CUB) 22:13 in the quarter-final
  • 2011 – Panamerican Games (Guadalajara, MEX) 1st place – 64KG Won against Valentino Knowles (BAH) 22:14 in the final; Won against Everton Lopes (BRA) 18:9 in the semi-final; Won against Jose Virula Lopez (GUA) 19:10 in the quarter-final; Won against Juan Pablo Romero (MEX) 17:10 in the first preliminary round
  • 2011 – AIBA World Championships (Baku, AZE) participant – 64KG Lost to Denis Berinchyk (UKR) 19+:19 in the first preliminary round
  • 2011 – Bolivarian Alternative Games (Barquismeto, VEN) 1st place – 64KG Won against Johan Gonzalez (VEN) 5:0 in the final; Won against Jackson Marine (DOM) RSCI 2nd round in the semi-final; Won against Faider Luis Hernandez (COL) 5:0 in the quarter-final; Won against Yoelvis Hernandez (VEN) 3:2 in the first preliminary round
  • 2011 – Cuban National Team Championships 2nd place – 64KG Won against Miguel Arrechea (CUB) AB 1st round; Won against Vladimir Diaz (CUB) 33:18; Won against Antonio Bisset (CUB) 20:11; Won against Adrian Mestre (CUB) 29:11; Won against Yasmany Jorrin (CUB) 21:8
  • 2011 – Batalla de Carabobo Tournament (Valencia, VEN) 1st place – 64KG Won against Yoelvis Hernandez (VEN) by points in the final; Won against Joan Gonzalez (VEN) by points in the semi-final; Won against Samuel Zapata (VEN) RSC 2nd round in the quarter-final
  • 2011 – Giraldo Cordova Cardin Memorial Tournament (Havana, CUB) 1st place – 64KG Won against Everton Lopes (BRA) 23:6 in the final; Won against Richard Poll (CUB) 15:6 in the semi-final; Won against Batyrkhan Dzhukenbayev (KAZ) 27:19 in the quarter-final; Won against Balwinder Beniwal (IND) 27:12 in the first preliminary round
  • 2011 – 1st Panamerican Games Qualifier (Cumana, VEN) 1st place – 64KG Won against Everton Lopes (BRA) 9:5 in the final; Won against Jose Virula Lopez (GUA) RSCI 3rd round in the semi-final; Won against Valentino Knowles (BAH) 15:7 in the quarter-final; Won against Pedro Sosa (USA) 18:3 in the first preliminary round
  • 2011 – Bocskai Memorial Tournament (Debrecen, HUN) 3rd place – 64KG Lost to Bradley Saunders (ENG) WO in the semi-final; Won against Gabor Gorbics (HUN) 4:2 in the quarter-final; Won against Mohamed El-Mechhabi (MAR) 4:2 in the first preliminary round
  • 2010 – Cerro Pelado Cup (Havana, CUB) 1st place – 64KG Won against Yordan Frometa (CUB) 10:2
  • 2010 – Panamerican Championships (Quito, ECU) 1st place – 64KG Won against Juan Pablo Romero (MEX) 10:2 in the final; Won against Pritchard Colon (PUR) 7:1 in the semi-final; Won against Jose Virula Lopez (GUA) 8:1 in the quarter-final
  • 2010 – Cuban Olympiad (Camaguey, CUB) 1st place – 64KG Won against Richard Poll (CUB) 4:2 in the final; Won against Batyrkhan Dzhukenbayev (KAZ) 6:2 in the semi-final; Won against Arlen Lopez (CUB) 8:4 in the quarter-final; Won against Jorge Moiran Vinet (CUB) 4:0 in the first preliminary round
  • 2010 – Giraldo Cordova Cardin Memorial Tournament (Guantanamo, CUB) 1st place – 64KG Won against Balwinder Beniwal (IND) 21:8 in the final; Won against Richard Poll (CUB) 2:0 in the semi-final
  • 2010 – Cuban National Challenge 1st place – 64KG Won against Daikel Simon (CUB) 6:4 in the final; Won against Orestes Velazquez (CUB) DQ 2nd round in the semi-final
  • 2010 – CUB-ECU Dual Match1 – 64KG Won against Abel Mina (ECU) 3:0
  • 2010 – Strandja Memorial Tournament (Yambol, BUL) 1st place – 64KG Won against Milan Zlatev (BUL) 4:0 in the final; Won against Onur Sipal (TUR) WO in the semi-final; Won against Simeon Chamov (BUL) 4:0 in the quarter-final
  • 2010 – Bocskai Memorial Tournament (Debrecen, HUN) 2nd place – 64KG Lost to Samir Machrouh (FRA) 2:1 in the final; Won against Bradley Saunders (ENG) 6:2 in the semi-final; Won against Driss Moussaid (MAR) 3:2 in the quarter-final
  • 2010 – Cuban National Championships 1st place – 64KG Won against Richard Poll (CUB) 4:3 in the final; Won against Disney Semanat (CUB) 11:4 in the semi-final; Won against Jorge Luis Sanchez (CUB) RSC 3rd round in the quarter-final
  • 2009 – Kid Chocolate Meeting (Havana, CUB) 1st place – 64KG Won against Richard Poll (CUB) 7:3 in the final
  • 2009 – AIBA World Championships (Milan, ITA) 1st place – 64KG Won against Frankie Gomez (USA) 8:2 in the final; Won against Uranchimeg Munkherdene (MGL) 6:4 in the semi-final; Won against Scott Cardle (ENG) RSCI 3rd round in the quarter-final; Won against Madadi Nagzibekov (TJK) 15:1 in the second preliminary round; Won against Brice Romaric Bassole (BKF) 14:0 in the first preliminary round
  • 2009 – Panamerican Senior Championships (Mexico City, MEX) 1st place – 64KG Won against Ramses Garcia (MEX) 12:5 in the final; Won against Myke Carvalho (BRA) 10:7 in the semi-final; Won against Samuel Figueroa (PUR) 11:6 in the quarter-final
  • 2009 – Batalla de Carabobo (Valencia, VEN) 1st place – 64KG Won against Victor Pinango (VEN) 5:0 in the final; Won against Angel Molero (VEN) RSC 2nd round in the semi-final
  • 2009 – Giraldo Cordova Cardin Tournament (Sancti Spiritus, CUB) 2nd place – 64KG Lost to Richard Poll (CUB) 6:2 in the final; Won against Yudennis Thaureaux (CUB) 7:1 in the semi-final
  • 2009 – FRA-CUB Dual Match3 – 64KG Lost to Alexis Vastine (FRA) 10:5
  • 2009 – FRA-CUB Dual Match2 – 64KG Won against Hassan Amzile (FRA) 8:4
  • 2009 – FRA-CUB Dual Match1 – 64KG Won against Adriani Vastine (FRA) 7:2
  • 2009 – ITA-CUB Dual Match2 – 64KG Won against Dario Vangeli (ITA)
  • 2009 – ITA-CUB Dual Match1 – 64KG Won against Renato De Donato (ITA)
  • 2009 – Ahmet Cömert Tournament (Istanbul, TUR) 7th place – 64KG Lost to Levan Gvamichava (GEO) 8:5 in the quarter-final; Won against Aleksandr Kuzmin (RUS) 6:1 in the first round
  • 2009 – Strandja Tournament (Plovdiv, BUL) 1st place – 64KG Won against Simeon Chamov (BUL) 4:0 in the final; Won against Aleksey Zubok (RUS) 7:1 in the semi-final
  • 2009 – Bocskai Memorial Tournament (Debrecen, HUN) 1st place – 64KG Won against Alexis Vastine (FRA) 12:5 in the final; Won against Houman Karami (IRN) 14:1 in the semi-final
  • 2009 – Cuban National Championships 2nd place – 64KG Lost to Yordenis Ugas (CUB) 12:9 in the final; Won against Richard Poll (CUB) 10:1 in the semi-final; Won against Frank Delgado (CUB) 5:0 in the quarter-final
  • 2008 – AIBA World Cup (Moscow, RUS) 1st place – 64KG Won against Uranchimeg Munkherdene (MGL) 16:2 in the final; Won against Aleksandr Ivanov (RUS) 18:6 in the semi-final; Won against Ramal Amanov (AZE) 18:6 in the quarter-final
  • 2008 – Grand Prix Ostrava (Ostrava, CZE) 1st place – 64KG Won against Luca Melis (ITA) RSC 1st round in the final
  • 2008 – Beijing 2008 Olympic Games (Beijing, CHN) 3rd place – 64KG Lost to Manus Boonjumnong (THA) 10:5 in the semi-final; Won against Gennadiy Kovalyov (RUS) 5:2 in the quarter-final; Won against Driss Moussaid (MAR) 15:4 in the second preliminary round; Won against Babou Mahaman Smaila (CMR) 15:1 in the first preliminary round
  • 2008 – CUB-FRA Dual Match – 64KG Won against Alexis Vastine (FRA) 4:1
  • 2008 – Grand Prix Usti nad Labem (Usti nad Labem, CZE) 6th place – 64KG Lost to Todd Kidd (AUS) 22:17 in the quarter-final
  • 2008 – Panamerican Continental Championships (Cuenca, ECU) 1st place – 64KG Won against Victor Pinango (VEN) RSC 3rd round
  • 2008 – Klichko Brothers Tournament (Kiev, UKR) 1st place – 64KG Won against Denis Lazarev (UKR) 11:6 in the final; Won against Andriy Lukyanchuk (UKR) 9:5 in the semi-final
  • 2008 – Cuban Olympiad (Havana, CUB) 1st place – 64KG Won against Richard Poll (CUB) 8:1 in the final
  • 2008 – Copa Independencia (Santiago de los Caballeros, DOM) 1st place – 64KG Won against Felix Manuel Diaz (DOM) 4:3 in the final
  • 2008 – Strandja Tournament (Plovdiv, BUL) 2nd place – 64KG Lost to Boris Georgiev (BUL) 26:8 in the final
  • 2008 – Cuba Senior National Champs 1st place – 64KG Won against Richard Poll (CUB) 12:9 in the final
  • 2007 – Giraldo Cordova Cardin Tournament (Santa Clara, CUB) 2nd place – 60KG Lost to Yordenis Ugas (CUB) 15:6 in the final
  • 2007 – Batalla de Carabobo (Valencia, VEN) 6th place – 60KG Lost to Jesus Cuadro (VEN) 26:10
  • 2007 – Bolivarian Alternative Games (San Juan de los Morros, VEN) 5th place – 60KG Lost to Lisandro Bolivar (VEN) 21:6
  • 2007 – Cuba Senior National Champs 2nd place – 60KG Lost to Yordenis Ugas (CUB) 21:8 in the final
  • 2006 – AIBA Junior World Championships (Agadir, MAR) 1st place – 60KG Won against Azamat Smagulov (KAZ) 29:18 in the final; Won against Imil Iksanov (RUS) RSC 2nd round in the semi-final; Won against Everton Lopes (BRA) 39:24 in the quarter-final
  • 2006 – Cuban Olympiad (Havana, CUB) 7th place – 57KG Lost to Li Yang (CHN) 11:9
  • 2006 – Copa Independencia (Santiago de los Caballeros, DOM) 2nd place – 54KG Lost to Juan Velasquez (PUR) 14:11
  • 2006 – Cuba Senior National Champs 3rd place – 54KG Lost to Idel Torriente (CUB) 28:11 in the sem-ifinal
  • 2005 – Panamerican Championships (Teresopolis, BRA) 3rd place – 51KG Lost to Helder Gonzaga (BRA) 14:13 in the semi-final
  • 2005 – Coupe des Nations Tournament (Bastia, FRA) 3rd place – 51KG
  • 2005 – FRA-CUB Dual Match – 51KG Lost to Jerome Thomas (FRA) 38:25
  • 2005 – Giraldo Cordova Cardin Tournament (Cienfuegos, CUB) 1st place – 51KG
  • 2005 – Battle Of Stalingrad Junior Tournament (Volgograd, RUS) 2nd place – 51KG Lost to Samir Mammadov (AZE) by points
  • 2005 – Cuban National Championships 1st place – 51KG