Menu
Close
Search
Submit

PETR KHAMUKOV – 75KG

Date Of Birth : 15/07/1991

Height : 177cm

Residence : St. Petersburg

Began boxing : 2003

 

Khamukov has already qualified for the Rio 2016 Olympic Games following an undefeated season in the World Series of Boxing, and returned to AOB competition in style with gold at the EUBC European Confederation Boxing Championships. Known for his devastating knockout power, the 24-year-old Russian will be competing at his first major international event in Doha.

 

Past Results

2015 – EUBC European Confederation Boxing Championships (Samokov, BUL) 1st place – 75KG Won against Tomasz Jablonski (POL) 3:0 in the final; Won against Zaal Kvachatadze (GEO) 3:0 in the semi-final; Won against Valerii Kharlamov (UKR) 3:0 in the quarter-final; Won against Ibrahim Boulafdal (BEL) 3:0 in the second preliminary round; Won against Martin Larsen (NOR) 3:0 in the first preliminary round

2015 – World Series of Boxing Season 2015 Quarter-finals – 75KG Won against Salvatore Cavallaro (ITA) 3:0

2015 – World Series of Boxing Season 2015 13th Round – 75KG Won against Hurshidbek Normatov (UZB) 3:0

2015 – World Series of Boxing Season 2015 11th Round – 75KG Won against Hector Aguirre (MEX) TKO 4th rund

2015 – World Series of Boxing Season 2015 9th Round – 75KG Won against Huang Jiabin (CHN) TKO 3rd round

2015 – World Series of Boxing Season 2015 7th Round – 75KG Won against Younes Gharroumi (MAR) TKO 4th round

2015 – World Series of Boxing Season 2015 5th Round – 75KG Won against Daniel Woledge (ENG) TKO 1st round

2015 – World Series of Boxing Season 2015 1st Round – 75KG Won against Azzouz Boudia (ALG) 3:0

2014 – Governor Cup (St. Petersburg, RUS) 1st place – 75KG Won against Vladislav Fedyurin (RUS) 2:1 in the final; Won against Arseniy Pavlenko (RUS) 3:0 in the semi-final; Won against Dmytro Tretyak (FIN) TKOI 2nd round in the quarter-final; Won against Kaupo Arro (EST) 3:0 in the first preliminary round

2014 – Russian National Championships 2nd place – 75KG Lost to Artem Chebotarev (RUS) 3:0 in the final; Won against Maksim Koptyakov (RUS) 3:0 in the semi-final; Won against Amir Suleymanov (RUS) 3:0 in the quarter-final; Won against Igor Kharitonov (RUS) 3:0 in the second preliminary round; Won against Murad Ramazanov (RUS) 3:0 in the first preliminary round

2014 – Taimanov & Utemisov Memorial Tournament (Atyrau, KAZ) 1st place – 75KG Won against Aidos Erbosynuly (KAZ) 3:0 in the final; Won against Nursultan Mustafin (KAZ) 3:0 in the semi-final; Won against Maksim Gavrilyako (UKR) 3:0 in the quarter-final

2014 – World Series of Boxing Season 2013/2014 9th Round – 75KG Won against Nikolay Veselov (BLR) 3:0

2014 – World Series of Boxing Season 2013/2014 7th Round – 75KG Lost to Serhiy Derevyanchenko (UKR) 3:0

2013 – Russian National Championships 7th place – 75KG Lost to Lev Cherevko (RUS) 2:1 in the quarter-final; Won against Daniel Lutay (RUS) 3:0 in the second preliminary round; Won against Aleksey Kadochnikov (RUS) 3:0 in the first preliminary round

2013 – Sportaccord World Combat Games (St. Petersburg, RUS) 1st place – 75KG Won against Vladislav Voitalyuk (UKR) 2:1 in the final; Won against Lucas Martins (BRA) 3:0 in the semi-final

2013 – Giraldo Cordova Cardin Memorial Tournament (Havana, CUB) 1st place – 75KG Won against Wen Yinhang (CHN) 3:0 in the final; Won against Rafael Gonzalez (VEN) 3:0 in the semi-final; Won against Leonard Harewood (BAR) TKO 2nd round in the quarter-final; Won against Jose Espinosa (VEN) 2:1 in the second preliminary round; Won against Jordan Samardali (AUS) 3:0 in the first preliminary round

2013 – Gee Bee Tournament (Helsinki, FIN) 1st place – 75KG Won against Anthony Fowler (ENG) 18:10 in the final; Won against Adriani Vastine (FRA) 14:10 in the semi-final; Won against Roy Sheahan (IRL) 15:8 in the quarter-final

2013 – World Series of Boxing Season 2012/2013 8th Round – 73KG Won against Dawid Pac (POL) 3:0

2013 – World Series of Boxing Season 2012/2013 6th Round – 73KG Won against Abdelmalek Rahou (ALG) 3:0

2013 – St. Petersburg Federation Awards Tournament (St. Petersburg, RUS) 7th place – 75KG Lost to Yevgeniy Voronov (RUS) WO in the quarter-final; Won against Fedor Vinogradov (RUS) 5:3 in the second preliminary round; Won against Alibek Baltayev (RUS) 16:5 in the first preliminary round

2012 – Russian National Championships 3rd place – 75KG Lost to Artem Chebotarev (RUS) 15:13 in the semi-final; Won against Aleksey Kadochnikov (RUS) 8:5 in the quarter-final; Won against Lev Cherevko (RUS) 10:6 in the first preliminary round

2012 – Russian U22 National Championships 7th place – 75KG Lost to Lev Cherevko (RUS) 10:7 in the quarter-final; Won against Andrey Yefremenko (RUS) 10:6 in the second preliminary round; Won against Dzhambulat Mamayev (RUS) 8:1 in the first preliminary round

2012 – Great Silk Way Tournament (Baku, AZE) 1st place – 75KG Won against Yerik Alzhanov (KAZ) 15:8 in the final; Won against Nursahat Pazzyyev (TKM) 13:5 in the semi-final; Won against Roman Tavadze (GEO) 16:8 in the quarter-final

2011 – Governor Cup (St. Petersburg, RUS) 3rd place – 75KG Lost to Shukhrat Abdullayev (UZB) 3:2 in the semi-final; Won against Gamzat Gazaliyev (RUS) 5:4 in the quarter-final; Won against Bobyrzhan Momynov (KAZ) 10:2 in the first preliminary round

2011 – Russian National Championships 6th place – 69KG Lost to Islam Edisultanov (RUS) 16:10 in the quarter-final; Won against Anvar Kuryatnikov (RUS) 10:2 in the first preliminary round

2011 – Bocskai Memorial Tournament (Debrecen, HUN) 2nd place – 69KG Lost to Balazs Bacskai (HUN) 6:3 in the final; Won against Gaybatulla Gadzhialiyev (AZE) WO in the semi-final; Won against Vasili Belous (MDA) 6:2 in the quarter-final; Won against Konstantin Snigour (ISR) 5:1 in the first preliminary round

2010 – Russian National Championships 2nd place – 69KG Lost to Petr Khamukov (RUS) 9.2 in the final; Won against Suhrab Shidayev (RUS) 8:3 in the semi-final; Won against Islam Edisultanov (RUS) 6+:6 in the quarter-final; Won against Ramil Arazkhanov (RUS) 6:0 in the second preliminary round; Won against Aleksandr Vasilev (US) 14:3 in the first preliminary round

2010 – Russian U22 National Summer Spartakyada 1st place – 69KG Won against Osman Aliyev (RUS) 12:5 in the final; Won against Azamat Alibekov (RUS) 9:2 in the semi-final; Won against Ivan Erygin (RUS) 15:3 in the quarter-final; Won against Artem Zelenkovskiy (RUS) 3:0 in the first preliminary round

2009 – Russian Olympic Hopes Tournament 17th place – 69KG Lost to Rovan Gadzhiyev (RUS) 9:4 in the first preliminary round

2009 – European Youth Championships (Szczecin, POL) 6th place – 69KG Lost to Emil Ahmadov (AZE) RSCI 3rd round in the quarter-final; Won against Marcin Jarzyna (POL) 3:0 in the first preliminary round

2009 – Brandenburg Youth Cup (Frankfurt an der Oder, GER) 3rd place – 69KG Lost to Dennis Radovan (GER) 3:2 in the semi-final; Won against Saparbay Aydarov (KAZ) 12:3 in the quarter-final

2009 – Battle of Stalingrad Youth Tournament (Volgograd, RUS) 1st place – 69KG Won against Bekkhan Shovkhalov (RUS) 11:8 in the final; Won against Ahmad Mamadjonov (UZB) 8:4 in the semi-final; Won against Yevgeniy Sergeyev (RUS) 10:3 in the quarter-final

2008 – AIBA Youth World Championships (Guadalajara, MEX) 11th place – 69KG Lost to Sadulai Abdulai (GER) 7:4 in the second preliminary round; Won against Pal Oravecz (HUN) 16:3 in the first preliminary round

2008 – Russian Youth National Championships 1st place – 69KG Won against Vladimir Sidorov (RUS) 17:10 in the final; Won against Dmitriy Tebekin (RUS) 5:2 in the semi-final; Won against Aleksandr Baryshnikov (RUS) 12:3 in the quarter-final; Won against Aslan Ksalov (RUS) 14:11 in the first preliminary round

2008 – Sorokin Junior Memorial Tournament (Noginsk, RUS) 1st place – 69KG Won against Zac Dunn (AUS) 19:11 in the final; Won against Vladislav Voitalyuk (UKR) 23:11 in the semi-final; Won against Artem Sushchik (BLR) RSC 4th round in the quarter-final

2008 – Battle of Stalingrad Youth Tournament (Volgograd, RUS) 2nd place – 69KG Lost to Vladimir Sidorov (RUS) 18:12 in the final; Won against Marlen Bekkulov (KAZ) 30:20 in the semi-final; Won against Sukhrob Sidikov (RUS) 23:20 in the quarter-final