Menu
Close
Search
Submit

GANKHUYAG GAN-ERDENE – 49KG

Date Of Birth : 29/03/1993

Height : 162cm

Club : Tuv Aimag

Residence : Ulanbaatar

Began boxing : 2005

 

Ganerdene has earned medals in six international tournaments this year, and has established a deserved reputation as one of Mongolia’s most successful boxers. He reached the second round of the 2013 AIBA World Championships after defeating Istvan Ungvari in his opening match, and is hoping his excellent recent form will result in an even more successful competition in Doha.

 

Past Results

2015 – ASBC Asian Confederation Boxing Championships (Bangkok, THA) 3rd place – 49KG Lost to Rogen Ladon (PHI) 3:0 in the semi-final; Won against Ham Jong Hyok (PRK) 3:0 in the quarter-final; Won against Kim Won Ho (KOR) 3:0 in the first preliminary round

2015 – Chemistry Cup (Halle, GER) 2nd place – 49KGLost to Hasanboy Dusmatov (UZB) 3:0 in the final; Won against Istvan Ungvari (HUN) 3:0 in the semi-final

2015 – Kulibayev Tournament (Atyrau, KAZ) 1st place – 49KG Won against Turat Osmonov (KGZ) WO in the final; Won against Rakhmankul Avatov (KGZ) WO in the semi-final; Won against A. Duitov (KAZ) 2:1 in the quarter-final

2015 – President’s Cup (Palembang, INA) 3rd place – 49KG Lost to Mario Kali (INA) 2:1 in the semi-final; Won against Ingatan Ilahi (INA) 3:0 in the quarter-final; Won against Doni Rois (INA) 3:0 in the first preliminary round

2015 – Bocskai Memorial Tournament (Debrecen, HUN) 2nd place – 49KG Lost to Harvey Horn (ENG) 3:0 in the final; Won against Hassan Abdelrahman Mohamed (EGY) 3:0 in the semi-final; Won against Tolgahan Ozturk (TUR) 2:1 in the quarter-final

2015 – Mongolian National Championships 1st place – 49KG Won against Ganselem Ariunbold (MGL) 3:0 in the final; Won against Munkhtaiwan Chukhal-Erdene (MGL) 3:0 in the semi-final; Won against Ts. Ganbayar (MGL) 3:0 in the quarter-final; Won against Narantuya Byambadorj (MGL) 3:0 in the first preliminary round

2014 – World Cup of Petroleum Countries Tournament (Beloyarskiy, RUS) 7th place – 49KG Lost to Turat Osmonov (KGZ) 3:0 in the quarter-final

2014 – Incheon 2014 Asian Games (Incheon, KOR) 7th place – 49KG Lost to Turat Osmonov (KGZ) 3:0 in the quarter-final; Won against Tanes Ongjunta (THA) 3:0 in the first preliminary round

2014 – Ulgii Cup (Ulgii, MGL) 1st place – 49KG Won against Joldasbek Togtjargal (MGL) by points in the final; Won against Ganselem Ariunbold (MGL) by points in the semi-final

2014 – Republic of Kazakhstan President’s Cup (Almaty, KAZ) participant – 49KG Lost to Erzhan Zhomart (KAZ) TKOI 2nd round in the first preliminary round

2014 – Taimanov & Utemisov Memorial Tournament (Atyrau, KAZ) 9th place – 49KG Lost to Mardan Berikbayev (KAZ) 2:1 in the first preliminary round

2014 – Mongolian National Championships 1st place – 49KG Won against Ganselem Ariunbold (MGL) by points in the final; Won against T. Shajinbat (MGL) by points in the semi-final

2013 – AIBA World Championships (Almaty, KAZ) 1participant – 49KG Lost to Patrick Lourenco (BRA) 3:0 in the second preliminary round; Won against Istvan Ungvari (HUN) 3:0 in the first preliminary round

2013 – Summer Universiade (Kazan, RUS) 3rd place – 49KG Lost to Hasanboy Dusmatov (UZB) 3:0 in the semi-final; Won against Denis Kozaruk (UKR) 3:0 in the quarter-final; Won against Mooketsi Lekgetho (BOT) 3:0 in the first preliminary round

2013 – Roberto Balado Cup (Havana, CUB) 3rd place – 49KG Lost to Ronald Chacon (VEN) 2:1 in the semi-final; Won against Nikita Tomilov (RUS) by points in the quarter-final

2013 – Giraldo Cordova Cardin Memorial Tournament (Havana, CUB) participant – 49KG Lost to Jiang Jinyong (CHN) 3:0 in the first preliminary round

2013 – Grand Prix Usti nad Labem (Usti nad Labem, CZE) 7th place – 52KG Lost to Milos Baltic (SRB) 14:11 in the quarter-final

2013 – Chemistry Cup (Halle, GER) 3rd place – 49KG Lost to Birzhan Zhakipov (KAZ) 15+:15 in the semi-final; Won against Didier Cornet (MRI) 20:8 in the quarter-final

2013 – Mongolian National Championships 2nd place – 49KG Lost to Erdenebat Tsendbaatar (MGL) 12:10 in the final; Won against G. Dugarkhuu (MGL) 8:4 in the semi-final; Won against Ariunbold Ganselem (MGL) 12:8 in the quarter-final; Won against A. Dorjnamjil (MGL) 12:10 in the first preliminary round

2012 – World Cup of Petroleum Countries (Beloyarskiy, RUS) 2nd place – 49KG Lost to Azat Kamzin (KAZ) 14:7 in the final; Won against Rasul Dzhaayev (RUS) 11+:11 in the semi-final

2012 – Ordos International Tournament (Ordos, CHN) 3rd place – 49KG Lost to Jiang Jinyong (CHN) by points in the semi-final

2012 – Mongolian National Championships 1st place – 49KG Won against Dorjnamjin Amartuvshin (MGL) by points in the final; Won against Ganselem Ariunbold (MGL) by points in the semi-final; Won against Erdenebat Tsendbaatar (MGL) by points in the quarter-final; Won against G. Dugarkhuu (MGL) by points in the second preliminary round; Won against O. Bayanuglei (MGL) by points in the first preliminary round

2011 – World Cup of Petroleum Countries (Surgut, RUS) 3rd place – 49KG Lost to Belik Galanov (RUS) 18:10 in the semi-final; Won against Yevgeniy Naimushin (RUS) 13:6 in the quarter-final

2011 – Feliks Stamm Tournament (Warsaw, POL) 3rd place – 49KG Lost to Jeremy Beccu (FRA) 10:4 in the semi-final; Won against Wojciech Peryt (POL) 11:6 in the quarter-final

2011 – Vllaznia Memorial Tournament (Vllaznia, ALB) 3rd place – 49KG Lost to Denny Hitarihun (INA) 6:3 in the semi-final

2010 – Popenchenko Memorial Tournament (Moscow, RUS) 7th place – 48KG Lost to Radik Zagitov (RUS) 10:3 in the quarter-final

2010 – Mongolian National Championships 1st place – 48KG Won against G. Zolbayar (MGL) 15:3 in the final; Won against M. Chukhalerdene (MGL) by points in the semi-final

2010 – Mongolian Youth National Championships 1st place – 48KG