Menu
Close
Search
Submit

DIMITRI GALAGOT – 64KG

Date Of Birth : 11/10/1992

Height : 180cm

Coach : Petru Caduc

Club : Dinamo

Residence : Briceni

Began boxing : 2005

 

The Moldovan reached the third round of the 2010 AIBA Youth World Championships, and appeared at his first senior World Championships a year later. Galagot earned silver in the 2013 EUBC European Championships, and reached the second round of the AIBA World Championships later that year. Coached by Petru Caduc in Briceni, he is a tall and awkward fighter.

 

Past Results

2015 – EUBC European Confederation Boxing Championships (Samokov, BUL) 5th place – 64KG Lost to Vitaliy Dunaytsev (RUS) 3:0 in the quarter-final; Won against Airin Ismetov (BUL) DQ 3rd round in the second preliminary round; Won against Hassan Amzile (FRA) 2:1 in the first preliminary round

2015 – Baku 2015 European Games (Baku, AZE) 9th place – 64KG Lost to Lorenzo Sotomayor (AZE) 3:0 in the first preliminary round

2015 – Algirdas Socikas Tournament (Kaunas, LTU) 3rd place – 64KG Lost to Hadi Srour (NOR) 2:1 in the semi-final; Won against Andras Vadasz (HUN) 3:0 in the quarter-final

2015 – Belgrade Winner Tournament (Belgrade, SRB) 1st place – 64KG Won against Petar Stosic (SRB) 3:0 in the final; Won against Georgian Nyeki (HUN) 3:0 in the semi-final; Won against Abdel Malik Ladjali (FRA) 3:0 in the quarter-final

2015 – Strandja Memorial Tournament (Sofia, BUL) 7th place – 64KG Lost to Batuhan Gozgec (TUR) 3:0 in the quarter-final; Won against Ivan Dancha (UKR) 3:0 in the first preliminary round

2014 – Golden Belt Tournament (Chiajna, ROM) 1st place – 64KG Won against Grigoriy Lizunenko (RUS) 3:0 in the final; Won against Volodymyr Matviychuk (UKR) 3:0 in the semi-final

2014 – Moldovan National Championships 1st place – 64KG Won against Dmitri Ganev (MDA) TKO 1st round in the final; Won against Andrei Sanjura (MDA) TKO 1st round in the semi-final; Won against Alexandr Vidrascu (MDA) 3:0 in the quarter-final

2014 – European Union Championships (Sofia, BUL) 3rd place – 64KG Lost to Vincenzo Mangiacapre (ITA) 2:1 in the semi-final; Won against Dean Walsh (IRL) 2:1 in the quarter-final; Won against Ivan Njegac (CRO) 3:0 in the first preliminary round

2014 – Chemistry Cup (Halle, GER) 3rd place – 64KG Lost to Vitaliy Dunaytsev (RUS) 3:0 in the semi-final; Won against Almasbek Alibekov (KAZ) 3:0 in the quarter-final

2014 – ROM-MDA Dual Match – 64KG Lost to Florentin Niculescu (ROM) 2:1

2013 – Moldovan National Championships 1st place – 64KG Won against Dmitri Ganev (MDA) TKO 1st round in the final; Won against Victor Musteata (MDA) 3:0 in the semi-final

2013 – AIBA World Championships (Almaty, KAZ) participant – 64KG Lost to Evaldas Petrauskas (LTU) 2:1 in the second preliminary round; Won against David Biddle (AUS) 3:0 in the first preliminary round

2013 – Golden Belt Tournament (Constanta, ROM) 1st place – 64KG Won against Florentin Niculescu (ROM) 2:1 in the final; Won against Grigoriy Lizunenko (RUS) 2:1 in the semi-final; Won against Alexandros Tsanikidis (GRE) 3:0 in the quarter-final

2013 – Independence Cup (Drochia, MDA) 1st place – 64KG Won against Artem Harutyunjan (GER) by points in the final

2013 – Summer Universiade (Kazan, RUS) 3rd place – 64KG Lost to Artur Kirajyan (ARM) 2:1 in the semi-final; Won against Enkhzorig Zorigtbaatar (MGL) 2:1 in the quarter-final; Won against Nurlan Kobashev (KGZ) 2:1 in the second preliminary round; Won against Chalerm Meesanthia (THA) 2:0 in the first preliminary round

2013 – EUBC European Continental Championships (Minsk, BLR) 2nd place – 64KG Lost to Armen Zakaryan (RUS) 3:0 in the final; Won against Artem Harutyunjan (GER) 2:1 in the semi-final; Won against Gaybatulla Gadzhialiyev (AZE) 2:1 in the quarter-final; Won against Ara Puluzyan (ARM) 3:0 in the first preliminary round

2013 – Feliks Stamm Memorial Tournament (Warsaw, POL) 5th place – 64KG Lost to Fatih Keles (TUR) 14:9 in the quarter-final; Won against Alexandros Tsanikidis (GRE) 15:11 in the first preliminary round

2013 – Chemistry Cup (Halle, GER) 3rd place – 64KG Lost to Merey Akshalov (KAZ) 13:10 in the semi-final; Won against Jan Kovac (CZE) 23:11 in the quarter-final; Won against Hassan Amzile (FRA) 19:13 in the first preliminary round

2012 – European Olympic Hopes 19-22 Championships (Kaliningrad, RUS) 5th place – 64KG Lost to Avak Uzliyan (RUS) 20:13 in the quarter-final; Won against Irakli Melikishvili (GEO) 21:10 in the second peliminary round; Won against Patrik Rajcsanyi (SVK) 15:9 in the first preliminary round

2012 – University World Championships (Baku, AZE) 3rd place – 64KG Lost to Ruslan Urikh (RUS) 13:10 in the semi-final

2012 – Moldovan National Championships 1st place – 64KG Won against Andrei Bovbolan (MDA) 13:5 in the final; Won against Boris Terzi (MDA) by points in the semi-final

2012 – Liventsev Memorial Tournament (Minsk, BLR) 10th place – 64KG Lost to Sabit Telepbergenov (KAZ) 16:9 in the first preliminary round

2012 – Governor Cup (St. Petersbourg, RUS) 3rd place – 64KG Lost to Maksim Dadashev (RUS) 15:6 in the semi-final; Won against Arturs Ahmetovs (LAT) 15:9 in the quarter-final

2012 – AIBA European Olympic Qualification Tournament (Trabzon, TUR) 3rd place – 64KG Lost to Yakup Sener (TUR) 15:10 in the semi-final; Won against Arturs Ahmetovs (LAT) 19:12 in the quarter-final; Won against Ross Hickey (IRL) 24:11 in the first preliminary round

2012 – Grand Prix Usti nad Labem (Usti nad Labem, CZE) participant – 64KG Lost to Evaldas Petrauskas (LTU) 18:7 in the first preliminary round

2012 – Chemistry Cup (Halle, GER) participant – 64KG Lost to Yang Jun (CHN) 13:12 in the first preliminary round

2012 – Bocskai Memorial Tournament (Debrecen, HUN) 3rd place – 64KG Lost to Vitaliy Dunaytsev (RUS) 20:17 in the semi-final; Won against Richarno Colin (MRI) 13:7 in the quarter-final; Won against Patrik Rajcsanyi (SVK) 11:6 in the first preliminary round

2012 – Pavel Luscevschi Memorial Tournament (Briceni, MDA) 1st place – 64KG Won against Mihail Rotari (MDA) 23:10 in the final; Won against Aleksey Galetich (BLR) RSCI 2nd round in the semi-final

2011 – Golden Gong Tournament (Skopje, MKD) 3rd place – 64KG Lost to Angel Hristov (BUL) 6:1 in the semi-final; Won against Martin Aleksov (MKD) 5:0 in the quarter-final

2011 – Moldavian National Championships 2nd place – 60KG Lost to Petru Apostol (MDA) by points in the final; Won against Alexei Puscas (MDA) by points in the semi-final

2011 – AIBA World Championships (Baku, AZE) participant – 60KG Lost to Branimir Stankovic (SRB) 19:10 in the first preliminary round

2011 – Nikolay Manger Memorial Tournament (Kherson, UKR) 9th place – 60KG Lost to Dmitro Bulenkov (UKR) 12:10 in the first preliminary round

2011 – Feliks Stamm Tournament (Warsaw, POL) 3rd place – 60KG Lost to Javkhlan Bariadi (MGL) 15:14 in the semifinal; Won against Sergey Kunitsin (BLR) 9:7 in the quarterfinal

2011 – Bocskai Memorial Tournament (Debrecen, HUN) participant – 60KG Lost to Miklos Varga (HUN) 8:5 in the first preliminary round

2010 – Moldovan National Championships 1st place – 60KG Won against Petru Apostol (MDA) 2:1 in the final; Won against Mihail Rotari (MDA) by points in the semifinal

2010 – Moldavian Prime Ministry Team Tournament (Briceni, MDA) 1st place – 60KG Won against Ivan Grushka (UKR) 4:1

2010 – International Youth Tournament (Berdichev, UKR) 3rd place – 60KG Lost to Elvin Isayev (AZE) 10:3 in the semifinal; Won against Erkin Diusenbayev (KAZ) WO in the quarterfinal

2010 – AIBA Youth World Championships (Baku, AZE) participant – 57KG Lost to Bruno Licheri (ITA) 9:8 in the third preliminary round; Won against Manjeet Kumar (IND) 19:2 in the second preliminary round; Won against Ivan Njegac (CRO) 11:2 in the first preliminary round

2009 – Moldovan National Championships 1st place – 57KG Won against Petru Apostol (MDA) 8:3 in the final

2009 – Lipcani Youth Tournament (Lipcani, MDA) 1st place – 57KG Won against Ruslan Struk (UKR) 14:11 in the final

2009 – European Youth Championships (Szczecin, POL) participant – 54KG Lost to Kamil Laszczyk (POL) 9:3 in the first preliminary round

2009 – Moldovan Youth National Championships 1st place – 54KG

2009 – President’s Youth Cup (Grudziadz, POL) 2nd place – 54KG Lost to Mehmet Topcakan (TUR) 5:1 in the final; Won against Konrad Bystron (POL) 7:1 in the semifinal; Won against Farid Mansurov (AZE) 7:4 in the quarterfinal

2008 – European Junior Championships (Plovdiv, BUL) 7th place – 50KG Lost to Laszlo Horvath (HUN) 16:15 in the quarterfinal; Won against Patryk Szymanski (POL) RSC 1st round in the first preliminary round