Menu
Close
Search
Submit

BYAMBA TUVSHINBAT – 69KG

Date Of Birth : 27/03/1987

Height : 174cm

Residence : Ulanbaatar

Stance : Orthodox

Began boxing : 1998

Awards : He was the best boxer at the 2010 Shaheed Benazir Bhutto Memorial Tournament.

 

Named the best boxer at the 2010 Shaheed Benazir Bhutto Memorial Tournament, Byamba has been boxing since he was 11-years-old. The multi-time Mongolian National Champion fought in his first AIBA World Championships in 2007, and Doha 2015 will represent his fourth appearance in the world class event. Byamba incorporates an excellent defence which uses clever head movement, alongside clubbing blows from both hands.

 

Past Results

2015 – ASBC Asian Confederation Boxing Championships (Bangkok, THA) 3rd place – 69KG Lost to Daniyar Yeleussinov (KAZ) 3:0 in the semi-final; Won against Amin Ghasemipour (IRN) 3:0 in the quarter-final; Won against Tanveer Ahmed (PAK) 3:0 in the first preliminary round

2015 – Chemistry Cup (Halle, GER) 1st place – 69KG Won against Abbas Baraou (GER) 2:1 in the final; Won against Isroil Madrimov (UZB) WO in the semi-final; Won against Vjaceslav Kerber (GER) 3:0 in the quarter-final

2015 – Kulibayev Tournament (Atyrau, KAZ) 7th place – 69KG Lost to Serhiy Bohachuk (UKR) 2:1 in the quarter-final; Won against Mirzomukhammed Bakhtiyar (TJK) TKO 3rd round in the first preliminary round

2015 – President’s Cup (Palembang, INA) 3rd place – 69KG Lost to Rakesh (IND) WO in the semi-final; Won against Eumir Felix Marcial (PHI) 3:0 in the quarter-final

2015 – Bocskai Memorial Tournament (Debrecen, HUN) 1st place – 69KG Won against Sergiy Bohachuk (UKR) 3:0 in the final; Won against Bekzod Khalmetov (KAZ) 3:0 in the semi-final; Won against Kaysar Tashmamat (CHN) 3:0 in the quarter-final

2015 – Mongolian National Championships 1st place – 69KG Won against Davaanyam Davaasuren (MGL) 3:0 in the final; Won against Bayarmunkh Munkhireedui (MGL) 3:0 in the semi-final; Won against Enkhzorig Zorigtbaatar (MGL) 3:0 in the quarter-final

2014 – Incheon 2014 Asian Games (Incheon, KOR) 5th place – 69KG Lost to Daniyar Yeleussinov (KAZ) 3:0 in the quarter-final; Won against Hzam Nabah (QAT) 3:0 in the first preliminary round

2014 – Ulgii Cup (Ulgii, MGL) 1st place – 69KG Won against Olzhas Tortagulov (KAZ) by points in the final; Won against Luvsantseren Zorigtbaatar (MGL) by points in the semi-final

2014 – Republic of Kazakhstan President’s Cup (Almaty, KAZ) 5th place – 69KG Lost to Arisnoide Despaigne (CUB) 3:0 in the quarter-final

2014 – Taimanov & Utemisov Memorial Tournament (Atyrau, KAZ) 9th place – 69KG Lost to Azamat Dosmagambetov (KAZ) 3:0 in the first preliminary round

2014 – Mongolian National Championships 1st place – 69KG Won against Jargal Otgonjargal (MGL) by points in the final; Won against G. Erdenebileg (MGL) by points in the semi-final

2013 – AIBA World Championships (Almaty, KAZ) participant – 69KG Lost to Aleksandr Besputin (RUS) 2:1 in the second preliminary round; Won against Maimaiti Tuersunqiong (CHN) 3:0 in the first preliminary round

2013 – Summer Universiade (Kazan, RUS) 3rd place – 69KG Lost to Hurshid Normatov (UZB) 2:1 in the semi-final; Won against Naziri Piraki (TJK) 3:0 in the quarter-final; Won against Vasilie Belous (MDA) 3:0 in the first preliminary round

2013 – Roberto Balado Cup (Havana, CUB) participant – 69KG Lost to Luis Dangel (CUB) by points in the first preliminary round

2013 – Giraldo Cordova Cardin Memorial Tournament (Havana, CUB) 2nd place – 69KG Lost to Arisnoide Despaigne (CUB) 3:0 in the final; Won against Mohammad Al-Assi (JOR) 3:0 in the semi-final; Won against Myke Carvalho (BRA) WO in the quarter-final; Won against Custio Clayton (CAN) 3:0 in the first preliminary round

2013 – Grand Prix Usti nad Labem (Usti nad Labem, CZE) 2nd place – 69KG Lost to Balazs Bacskai (HUN) 17:14 in the final; Won against Robert Bilik (CZE) 15:6 in the semi-final; Won against Hu Richabilige (CHN) 13:10 in the quarter-final

2013 – Chemistry Cup (Halle, GER) 5th place – 69KG Lost to Andrey Zamkovoy (RUS) 11:10 in the quarter-final; Won against Chabane Fehim (FRA) 12:8 in the first preliminary round

2013 – Mongolian National Championships 1st place – 69KG Won against Jargal Otgonjargal (MGL) 14:9 in the final; Won against Yergan Khuat (MGL) 6:3 in the semi-final; Won against B. Erkhembayar (MGL) RSCI 3rd round in the quarter-final; Won against Luvsantseren Zorigtbaatar (MGL) RSCI 2nd round in the first preliminary round

2012 – London 2012 Olympic Games (London, GBR) participant – 69KG Lost to Alexis Vastine (FRA) 13:12 in the second preliminary round; Won against Yannick Mitoumba (GAB) 17:4 in the first preliminary round

2012 – Korotkov Memorial Tournament (Khabarovsk, RUS) 3rd place – 69KG Lost to Vitaliy Konstantinov (UKR) 8:3 in the semi-final; Won against Filip Chebotarev (RUS) 8:4 in the quarter-final

2012 – AIBA Asian Olympic Qualification Tournament (Astana, KAZ) 2nd place – 69KG Lost to Maimaitituersun Qiong (CHN) RSCI 1st round in the final; Won against Kim Jung Won (KOR) 29:17 in the semi-final; Won against Zulqarnain Abbas (PAK) RSC 3rd round in the quarter-final

2012 – Chemistry Cup (Halle, GER) participant – 69KG Lost to Patrick Wojcicki (GER) 9:6 in the first preliminary round

2012 – Mongolian National Championships 1st place – 69KG Won against Jargal Otgonjargal (MGL) by points in the final; Won against B. Agarzandan (MGL) by points in the semi-final

2011 – AIBA World Championships (Baku, AZE) participant – 69KG Lost to Andrey Zamkovoy (RUS) 14:8 in the second preliminary round; Won against Samuel Matevosyan (ARM) 21:11 in the first preliminary round

2011 – ASBC Asian Continental Championships (Incheon, KOR) 3rd place – 69KG Lost to Maimaiti Tuersunqiong (CHN) 29:10 in the semi-final; Won against Tarek Mahmoud Zaidoun (IRQ) RSC 1st round in the quarter-final; Won against Taufan Paransa (INA) RSCH 3rd round in the first preliminary round

2011 – Korotkov Memorial Tournament (Khabarovsk, RUS) 1st place – 64KG Won against Gabor Gorbics (HUN) 6:5 in the final; Won against Roman Sidorchuk (RUS) 10:4 in the semi-final; Won against Aleksandr Perminov (RUS) 4:0 in the quarter-final

2011 – Mongolian National Championships 2nd place – 64KG Lost to Uranchimeg Munkherdene (MGL) 14:4 in the final; Won against Ts. Otgonerdene (MGL) 6:0 in the semi-final; Won against Batjargal Batzorig (MGL) RSC 1st round in the quarter-final

2010 – Asian Games (Guangzhou, CHN) 6th place – 64KG Lost to Santosh Kumar Virothu (IND) 3+:3 in the quarterfinal; Won against Delfin Boholst (PHI) 8:1 in the first preliminary round

2010 – University World Championships (Ulanbaatar, MGL) 1st place – 64KG Won against Onur Sipal (TUR) 5:0 in the final; Won against Aydar Sharibayev (KAZ) 7:1 in the semifinal; Won against Aurimas Naudzius (LTU) 5:0 in the quarterfinal; Won against Michal Syrowatka (POL) 5:3 in the first preliminary round

2010 – Republic of Kazakhstan President’s Cup (Astana, KAZ) 3rd place – 64KG Lost to Merey Akshalov (KAZ) 9:5 in the semifinal; Won against Masatsugu Kawachi (JPN) 9:3 in the quarterfinal; Won against Sisira Kumarasinghe (SRI) 5:0 in the first preliminary round

2010 – Mongolian National Championships 1st place – 64KG Won against O. Olzbaatar (MGL) AB 1st round in the final; Won against Battarsukh Chinzorig (MGL) by points in the semifinal

2010 – Shaheed Benazir Bhutto Tournament (Karachi, PAK) 1st place – 64KG Won against Mashurbek Ruziyev (UZB) 7:2 in the final; Won against Hu Richabilige (CHN) 3+:3 in the semifinal; Won against Babou Mahaman Smaila (CMR) 4:2 in the quarterfinal; Won against Muhammad Zakir (PAK) RSCH 3rd round in the first preliminary round

2009 – Korotkov Memorial Tournament (Khabarovsk, RUS) 3rd place – 64KG Lost to Sanjorbek Rahmonov (UZB) 14:6 in the semifinal; Won against Yevgeniy Duskanov (RUS) 5:3 in the quarterfinal

2009 – Zlatko Hrbic Tournament (Zagreb, CRO) 2nd place – 64KG Lost to David Müller (GER) WO in the final; Won against Albi Sorra (ALB) 5:2 in the semifinal

2009 – Strandja Tournament (Plovdiv, BUL) participant – 64KG Lost to Aleksey Zubok (RUS) 6:2 in the first preliminary round

2009 – Bocskai Memorial Tournament (Debrecen, HUN) participant – 64KG Lost to Yevgeniy Romashkevich (BLR) 12:10 in the first round

2009 – Mongolian National Championships 1st place – 64KG Won against Lhagvasuren Shinetulga (MGL) by points in the final

2008 – King’s Cup (Bangkok, THA) 3rd place – 69KG Lost to Bakhyt Sarsekbayev (KAZ) 14:7 in the semifinal

2008 – 2nd Asian Olympic Qualification Tournament (Astana, KAZ) 3rd place – 69KG Lost to Aliasker Bashirov (TKM) 24:21 in the semi-final

2008 – 1st Asian Olympic Qualification Tournament (Bangkok, THA) 3rd place – 64KG Lost to Manus Boonjumnong (THA) 18:6 in the semi-final; Won against Kim Kwang Il (PRK) 22:19 in the quarter-final

2007 – AIBA World Championships (Chicago, USA) participant – 64KG Lost to Park Kwan Soo (KOR) 13:9 in the second preliminary round; Won against Jussi Koivula (FIN) RSCO 3rd round in the first preliminary round

2007 – Popenchenko Memorial Tournament (Moscow, RUS) 2nd place – 64KG Lost to Aleksandr Maletin (RUS) WO in the final

2007 – Asian Continental Championships (Ulanbaatar, MGL) 2nd place – 64KG Lost to Serik Sapiyev (KAZ) 24:12 in the final; Won against Manoj Kumar (IND) 20:14 in the semi-final; Won against Park Kwan Soo (KOR) 27:7 in the quarter-final; Won against Zalmai Tooryalai (AFG) 21:1 in the first preliminary round

2007 – Grand Prix Usti nad Labem (Usti nad Labem, CZE) 7th place – 64KG Lost to Hu Qing (CHN) 22:10 in the quarterfinal

2007 – Chemistry Cup (Halle, GER) 2nd place – 64KG Lost to Serik Sapiyev (KAZ) RSCO 3rd round in the final

2007 – Mongolian National Championships 1st place – 64KG

2006 – Asian Games (Doha, QAT) participant – 64KG Lost to Manus Boonjumnong (THA) 16:7 in the first preliminary round

2006 – University World Championships (Almaty, KAZ) 3rd place – 64KG Lost to Dmitriy Mikhaylenko (RUS) RSCO 3rd round

2006 – Ahmet Cömert Tournament (Istanbul, TUR) 7th place – 60KG Lost to Dmitro Lagno (UKR) 48:28 in the first preliminary round

2006 – Chemistry Cup (Halle, GER) 7th place – 60KG Lost to Sergej Haan (GER) 31:26 in the quarter-final

2006 – Grand Prix Usti nad Labem (Usti nad Labem, CZE) 9th place – 60KG Lost to Aleksey Tishchenko (RUS) 22:13 in the first preliminary round

2004 – AIBA Junior World Championships (Jeju, KOR) participant – 57KG Lost to Eric Mondou (CAN) 29:27 in the first preliminary round

2003 – AIBA Cadet World Championships (Bucharest, ROM) participant